Program
Program
1.Zasady rachunkowości AW, IGB, POP, PFC jako jednostki sektora finansów publicznych - zasada kasowa i zasada memoriału oraz ich zastosowanie w praktyce po zmianach na rok 2025 ustawy o finansach publicznych i ustawy o rachunkowości.
2.Polityka rachunkowości na rok 2025 – sugerowany standardowy wykaz kont księgi głównej dla AW, IGB, POP, PFC jako jednostki sektora finansów publicznych.
3.Kasowe dochody budżetowe AW, IGB, POP, PFC – definicja, dochody bieżące a dochody majątkowe, zasady wyceny i zasady księgowania dochodów, w tym z uwzględnieniem podatku VAT i mechanizmu podzielonej płatności.
4.Kasowe wydatki budżetowe AW, IGB, POP, PFC – definicja, wydatki bieżące a wydatki majątkowe, zasady wyceny i zasady księgowania wydatków, w tym z uwzględnieniem podatku VAT i mechanizmu podzielonej płatności oraz białej listy VAT.
5.Memoriałowe przychody AW, IGB, POP, PFC – definicja, zasady wyceny i zasady księgowania.
6.Memoriałowe koszty AW, IGB, POP, PFC – definicja, zasady wyceny i zasady księgowania.
7.Grupowanie przychodów i kosztów AW, IGB, POP, PFC – zasady ustalania i zasady księgowania przychodów i kosztów działalności operacyjnej podstawowej, działalności operacyjnej pozostałej, w tym działalności nadzwyczajnej, działalności finansowej i ich powiązanie z wynikiem finansowym.
8.Rozliczenia międzyokresowe przychodów i kosztów AW, IGB, POP, PFC – rozliczenia międzyokresowe przychodów oraz czynne i bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów, rezerwy.
9.Koszty i przychody AW, IGB, POP, PFC odnoszone bezpośrednio na fundusz jednostki (o ile występują).
10.Koszty i przychody państwowych funduszy celowych – zakres zastosowania konta 853 i konta 136 w rachunkowości jednostek obsługujących dysponenta państwowego funduszu celowego.
11.Specyfika systemu księgowo-budżetowego PFRON i FSUSR oraz problemy dot. FS, FP i FGŚP po zmianach ustawy o rachunkowości.
12.Specyfika funkcjonowania środków funduszu przeciwdziałania Covid-19 i Funduszu Pomocy Ukrainie oraz ich ujęcie budżetowe i pozabudżetowe.
13.Druk PF-OSPR i jego zastosowanie w planowaniu budżetowym – plan finansowy w układzie memoriałowym, plan finansowy w układzie kasowym, dane uzupełniające, informacje nt. nakładów na aktywa trwałe / środków na wydatki majątkowe, dane statystyczne.
14.Druk PFC i jego zastosowanie w planowaniu budżetowym – zadania wynikające z ustawy budżetowej, plan finansowy w układzie memoriałowym, plan finansowy w układzie kasowym, dane uzupełniające.
15.Plany finansowe AW, IGB, POP, PFC w załącznikach nr 11, nr 12, nr 13, nr 14 ustawy budżetowej na rok 2025.
16.Księgowanie planu i wykonania z użyciem sugerowanego standardowego wykazu kont księgi głównej dla AW, IGB, POP, PFC – wzory księgowań.
17.Obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe a zasady sporządzania sprawozdania Rb-40 w układzie kasowym i memoriałowym, w powiązaniu z danymi prezentowanymi w ustawie budżetowej na rok 2025 i z drukiem PF-OSPR lub odpowiednio z drukiem PFC.
18.Obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe a zasady sporządzania sprawozdania Rb-35 Sprawozdanie z wykonania planu dochodów i wydatków agencji wykonawczej – Rb-35 a Rb-40.
19.Obroty i salda poszczególnych kont jako dane księgowe a zasady sporządzania sprawozdania Rb-33 Sprawozdanie z wykonania planu finansowego państwowego funduszu celowego – Rb-33 a Rb-40.
20.Odpowiedzi na pytania.