Cel
Cel szkolenia
Celem szkolenia jest przedstawienie słuchaczom zatrudnionym w działach kadrowo-płacowych najnowszych zmian w zasadach prowadzenia akt osobowych i dokumentacji pracowniczej, a także nowego wzoru świadectwa pracy.
Szkolenie „AKTA OSOBOWE” prowadzone jest zgodnie z zasadą „minimum teorii, a maksimum praktyki” – co oznacza, że uczestnicy zapoznają się nie tylko z przepisami/nowelizacjami – ale też z praktycznym stosowaniem tych przepisów, popartym pracą na wnioskach, drukach, przykładach.
Szkolenie jest przygotowane i prowadzone w oparciu o aktualnie obowiązujące przepisy/nowelizacje/interpretacje – co pozwoli na bezpieczne i zgodne z prawem stosowanie w/w przepisów w praktyce funkcjonowanie działów
kadrowo-płacowych.
Uczestnik szkolenia nabędzie/ugruntuje wiedzę, pozwalającą na zgodne z prawem prowadzenie akt osobowych, co pozwoli mu na uniknięcie konsekwencji prawnych po kontroli pip.
PIP sprawdzi:- urlopy wypoczynkowe zaległe, przejście urlopu na kolejną umowę – ekwiwalent, zakresy obowiązków, kwestionariusze osobowe, data zawarcia umowy – a dzień rozpoczęcia pracy, wyjścia prywatne, listy obecności, umowy zlecenia!
- kontrola PIP - dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy:
- nowa informacja o warunkach zatrudnienia - czy dla starych też?,
- zmiany w okresie próbnym,
- czas określony – zmiany,
- przyczyna wypowiedzenia i zawiadomienie organizacji związkowej, wniosek pracownika o zawarcie umowy
na stałe!
Program
Program
I. Kontrole PIP 2025r. - 55 tysięcy kontroli w roku 2025r. Czego będą dotyczyć? Co będą sprawdzać?
Plan kontroli na 2025r.!
II. Akta osobowe/dokumentacja kadrowo-płacowa/ZFŚS – Po kontroli PIP i ZUS:- świadectwa pracy – nowy wzór – zakaz wykreskowywania świadectw pracy!
- zakresy obowiązków – ostatni punkt! PIP się „czepia”!
- data zawarcia umowy, a dzień rozpoczęcia pracy – Kontrole PIP,
- kwestionariusze osobowe – co z „kasą” do ręki? Co z RODO?
- listy obecności i wyjścia prywatne – po kontroli PIP. Wyjścia prywatne, a nadgodziny 3 lata do tyłu!
- urlopy wypoczynkowe – zaległe, co z przejściem urlopu. Na kolejną umowę – konieczne porozumienie!
Co z urlopem po L4/czy badania lekarskie?
- nowe część akt osobowych – część „E” – zasady prowadzenia, co wpinać?, przez ile trzymać?,
- zmiany w części „B” akt osobowych – od 21.03.2023r./7.04.2023r.!,
- ZUS ZUA i ZUS ZZA – kody wykonywanego zawodu!
- zmiany w aktach osobowych: część D akt osobowych/czy dokładać każdemu pracownikowi część D?
- nowy okres przechowywania: 10 albo 50 lat, forma elektroniczna, ZUS jako organ przechowujący, brak obowiązku wystawiania ZUS RP-7/czy wystawiać?, zmiany w ZUS ZUA, ZUS ZWUA, raporty Informacyjne,
- dokumentacja w sprawach związanych ze stosunkiem pracy – 01.01.2019r. - czy zakładać odrębne teczki/skoroszyty? Jak to prowadzić?
- nowa informacja o warunkach zatrudnienia – w związku z Dyrektywą Work Balance!
- zmiany w okresie próbnym – 1, 2, 3 miesiące – zasady zawierania,
- czas określony: przyczyna wypowiedzenia, przywrócenie do pracy, powiadomienie związków o zamiarze wypowiedzenia!
- nowe rodzaje urlopów w związku z dyrektywą: opiekuńczy, związany z siłą wyższą, zmiany w ojcowskim!
Wzory wniosków!
- nowe stanowisko pip: czy można pozbawić emerytów prawa do „wczasów pod gruszą”?
- RODO: nowy katalog danych od ubiegającego się o zatrudnienie i od pracownika/obowiązek posiadania dwóch kwestionariuszy osobowych?
- PIP porównuje umowę zlecenia z umową o pracę/zakaz zastępowania umów o pracę umowami cywilnoprawnymi! Umowa zlecenia po kontroli PIP/kara od 1000zł – 30 000zł, stawka godzinowa, zlecenia ze studentami, składki ZUS od zleceń, szkolenia BHP i badania lekarskie zleceniobiorców/obowiązek?
III. Indywidualne konsultacje
Prowadzący
Prowadzący
Andrzej Ponczek
prawnik, absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, wieloletni pracownik Wydziału Przyznawania Emerytur i Rent oraz Wydziału Kontroli Płatników Składek w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych, wykładowca prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, CONTROLLINGU KADROWEGO, ZARZĄDZANIA ZASOBAMI LUDZKIMI w Wyższej Szkole Humanistyczno-Ekonomicznej im. J. Zamoyskiego w Zamościu i studiów podyplomowych Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, Polskiej Akademii Nauk, Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, autor 5 książek (m.in.): „Kontrola ZUS w sektorze finansów publicznych" i „Kontrola ZUS. Skuteczne formy obrony płatników składek", a także ponad 70 artykułów z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, emerytur i rent, zasiłków; trener i konsultant programów unijnych (EFS, PHARE).