Podatnik nie ma prawa do odliczenia VAT od usług gastronomicznych. Może natomiast odliczyć podatek naliczony z faktury za usługi cateringowe. Przypomniał o tym dyrektor IS w Katowicach w interpretacji nr IBPP1/4512-243/16/AW.
Przedstawiciele handlowi często odwiedzają kontrahentów i odbywają rozmowy handlowe na temat dalszych działań. Czasami takie spotkania prowadzone są w siedzibie firmy lub w restauracjach. Księgowi w takich jednostkach wciąż mają wątpliwości, czy przysługuje im prawo do odliczenia VAT z faktur za usługi gastronomiczne i cateringowe dotyczące kosztów poniesionych w związku z rozmowami biznesowymi z kontrahentami.
Odliczenie VAT tylko po spełnieniu warunków
Izba skarbowa przypomniała, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki:
- odliczenia tego dokonuje podatnik VAT oraz
- gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).
Natomiast w przypadku usług gastronomicznych nie masz prawa do odliczenia VAT z faktur za takie usługi. Wynika to bezpośrednio z art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT.
Podstawa prawna: art. 86 ust. 1, art. 88 ust. 1 pkt 4 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 poz. 710).
Sylwia Maliszewska
ekspert podatkowy z wieloletnim doświadczeniem