Dokumentacja podatkowa dotycząca pożyczki, kredytu, emisji obligacji, gwarancji, poręczenia, powinna być aktualizowana nie rzadziej niż raz w roku — wyjaśnia minister finansów. Dotyczy to także pożyczek, kredytów i innych transakcji finansowych rozpoczętych przed wejściem nowych przepisów w życie, jeśli były kontynuowane po 1 stycznia 2017 roku.
Minister finansów wydał interpretację ogólną (nr DCT.8201.6.2018) w sprawie obowiązku sporządzania i aktualizacji dokumentacji podatkowej, wynikającego z przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT) oraz ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (CIT). Interpretacja dotyczy w szczególności transakcji finansowych, takich jak np. pożyczki, kredyty, emisja obligacji, gwarancje, poręczenia. Interpretację wydano 28 marca 2018 r. i opublikowano na początku kwietnia.
Od stycznia 2017 roku przepisy art. 25a ust. 1 ustawy o PIT oraz art. 9a ust. 1 ustawy o CIT, zobowiązują do sporządzenia dokumentacji podatkowej m.in. podatników, u których przychody lub koszty, w rozumieniu przepisów o rachunkowości, ustalone na podstawie prowadzonych ksiąg rachunkowych przekroczyły w roku poprzedzającym rok podatkowy równowartość 2 000 000 euro w dwóch przypadkach. Po pierwsze gdy podatnicy ci dokonują transakcji z podmiotami powiązanymi w rozumieniu przepisów o podatkach dochodowych (PIT, CIT), gdy transakcje te mają mających istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty). Po drugie, gdy podatnicy tacy ujmują w roku podatkowym w księgach rachunkowych inne zdarzenia, których warunki zostały ustalone (lub narzucone) z podmiotami powiązanymi i mają istotny wpływ na wysokość ich dochodu (straty).
Cały artykuł dostępny w wersji pdf
Joanna Pasymowska
Manager w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO
tel.: +48 22 543 16 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Polecamy warsztaty z tematyki podatkowej: