Ministerstwo Finansów chce zmienić przepisy dotyczące interpretacji podatkowych. Celem zmian wprowadzanych w zakresie przepisów o interpretacjach indywidualnych jest ograniczenie nadużyć polegających na wykorzystywaniu interpretacji do optymalizacji podatku. Zapobiec temu mają obowiązkowe wnioski grupowe. Nowe przepisy zaczęłyby obowiązywać już 14 dni po ich ogłoszeniu.
Zdaniem fiskusa dotychczas o interpretacje wnioskowały często spółki w organizacji lub spółki nie prowadzące jeszcze żadnej działalności, które dopiero po uzyskaniu interpretacji decydowały się na wdrożenie optymalizacji podatkowej. Niepokój fiskusa wzbudziły liczne zapytania dotyczące różnych podmiotów, ale opisujące identyczne stany faktyczne, co zdaniem urzędników świadczy o tym, że nie dotyczyły one unikalnych, konkretnych sytuacji, ale były narzędziem optymalizacji podatkowej, w której wykorzystywana była ochronna moc interpretacji podatkowych. Planowane zmiany w Ordynacji podatkowej mają to uniemożliwić.
Interpretacja indywidualna daje podatnikowi gwarancję, że jeżeli się do niej zastosuje, to wówczas nie będzie ponosić negatywnych konsekwencji. Oznacza to, że nawet jeżeli urząd skarbowy nie uwzględni interpretacji przy wydawaniu decyzji, to podatnik, który zastosował się do tej interpretacji, nie zapłaci odsetek za zwłokę i nie będzie odpowiadał za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe. Co ważne, jeżeli interpretacja zostanie doręczona podatnikowi przed zdarzeniem, którego dotyczy, to ochrona będzie polegała także na zwolnieniu z obowiązku zapłaty podatku. Tak szeroka moc ochronna interpretacji jest zdaniem Ministerstwa Finansów nadużywana.
Cały artykuł dostępny w wersji pdf
RAFAŁ KOWALSKI
Partner w Dziale Doradztwa Podatkowego
tel.: +48 22 543 16 00
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.