Zleceniobiorca jest u nas zatrudniony na umowę zlecenia od 22.06.2018 r. Zgodnie z oświadczeniem został zgłoszony do dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego. Nie mamy informacji o wcześniejszych okresach podlegania ubezpieczeniom. Jedyne wynagrodzenie, jakie wypracował, otrzymał w czerwcu. Od sierpnia prawie nieustannie przebywa na zwolnieniu. Ustaliłam, że okres wyczekiwania kończy mu się 19.09.2018 r. i od następnego dnia ma prawo do zasiłku. Czy to prawda?
Odpowiedź: Tak. Skoro nie ma informacji o wcześniejszych okresach ubezpieczenia chorobowego, zasiłek za czas choroby zleceniobiorcy przysługuje od 20 września.
Prawo do zasiłku chorobowego osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia nabywa po upływie 90 dni nieprzerwanego okresu ubezpieczenia chorobowego. Do wspomnianych 90 dni zalicza się poprzednie okresy ubezpieczeniowe, jeżeli przerwa między nimi nie wynosiła więcej niż 30 dni lub była spowodowana:
- urlopem wychowawczym, urlopem bezpłatnym czy
- odbywaniem czynnej służby wojskowej przez żołnierza niezawodowego.
Wyjątkowo, prawo do zasiłku chorobowego od pierwszego dnia ubezpieczenia, przysługuje m.in.:
- absolwentom szkół, którzy zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia szkoły,
- osobom, których niezdolność do pracy została spowodowana wypadkiem w drodze do pracy lub z pracy,
- posłom i senatorom, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.
Ważne: Okres choroby trwającej w czasie wyczekiwania na prawo do zasiłku chorobowego jest traktowany jako okres ubezpieczenia chorobowego.
91. dzień dobrowolnego ubezpieczenia chorobowego przypada na 20 września 2018 r. (9 dni czerwca + 31 dni lipca + 31 dni sierpnia + 20 dni września). A zatem dopiero od tego dni zleceniobiorcy należy się zasiłek za czas niedyspozycji zdrowotnej.
Podstawa prawna:
- art. 4 ustawy z 25 czerwca 1999 r. o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.).
Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2018 r.
www.placewfirmie.pl