Korekta dokumentów a okres wypłaty wynagrodzenia chorobowego
22 maj 2019

Jak przygotować korektę dokumentów w przypadku nieprawidłowo ustalonego okresu wypłaty wynagrodzenia chorobowego?

 

Pracownikowi, który w  tym roku ukończył 50 lat, wypłaciliśmy wynagrodzenie chorobowe tylko za pierwsze 14 dni dłuższej niezdolności do pracy. Za pozostałe dni objęte zwolnieniem otrzymał zasiłek chorobowy, którego także byliśmy płatnikiem. Ponieważ krótszy okres pobierania wspomnianego wynagrodzenia obejmie tę osobę dopiero w roku przyszłym, to  jak skorygować ten błąd.

 

Pracodawca powinien złożyć korektę druku ZUS RSA, w którym wykaże prawidłowy okres pobierania wynagrodzenia chorobowego oraz zasiłku, a także prawidłowe kwoty tych świadczeń, korektę raportu ZUS RCA, w którym wykaże właściwą podstawę składki zdrowotnej, a także korektę deklaracji ZUS DRA uwzględniającej wspomniane zmiany.

 

Z pytania wynika, że pracodawca zastosował krótszy 14-dniowy okres pobierania wynagrodzenia chorobowego w stosunku do niezdolności do pracy mającej miejsce w roku kalendarzowym, w którym pracownik ukończył 50 lat. Od 15. dnia choroby pracodawca wypłacił zasiłek chorobowy z ubezpieczenia chorobowego. Postępowanie to jest niewłaściwe, ponieważ skrócony okres pobierania wynagrodzenia chorobowego dotyczy niezdolności do pracy przypadających po roku kalendarzowym, w którym dana osoba ukończyła wspomniany wiek. W roku bieżącym pracownik ten powinien więc otrzymać wynagrodzenie chorobowe za okres pierwszych 33, a nie 14 dni niezdolności do pracy.  Dlatego kwota wypłaconego wynagrodzenia chorobowego została zaniżona (wypłacono je za zbyt krótki okres), a kwota zasiłku chorobowego zawyżona (wypłata została podjęta zbyt szybko).

 

Błąd skutkuje także zaniżeniem podstawy wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne oraz samej składki, jak również zaniżeniem globalnej kwoty składek na ubezpieczenia społeczne. W przeciwieństwie do składek na ubezpieczenia społeczne wynagrodzenie chorobowe jest bowiem uwzględniane w podstawie składki zdrowotnej. Podejmując z kolei zbyt szybko wypłatę zasiłku chorobowego (nadpłacając go), pracodawca uznał w ciężar składek zawyżoną kwotę tegoż zasiłku. Kwota wypłacona za okres od 15 do 33 dnia choroby powinna być pokryta ze środków pracodawcy, ponieważ wynagrodzenie chorobowe nie jest finansowane z ubezpieczeń.

 

Aby skorygować nieprawidłowości, pracodawca powinien złożyć druk ZUS RSA, w którym przekwalifikuje w wynagrodzenie chorobowe zasiłek chorobowy wypłacony za okres od 15 do 33 dnia niezdolności do pracy oraz skoryguje okres wypłaty i kwotę zasiłku. Korekty wymagać też będzie raport ZUS RCA, a konkretnie wykazana w nim podstawa wymiaru składki zdrowotnej oraz sama składka na to ubezpieczenie, a także pozycje w deklaracji ZUS DRA dotyczące kwoty wypłaconych świadczeń podlegających rozliczeniu w ciężar składek na ubezpieczenia społeczne i globalnej kwoty składek do zapłaty oraz pola dotyczące zestawienia należnych składek na ubezpieczenie zdrowotne. Pracodawca powinien również ustalić kwotę powstałej niedopłaty składek i jak najszybciej ją uregulować wraz z ewentualnymi odsetkami za zwłokę.

 

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 1 oraz ust. 2, art.20, art. 41, art. 47 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.),
  • art. 81 ust. 1 oraz ust. 5–6 ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1793 ze zm.),
  • rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2018 r. poz. 2495).

 

Bogdan Majkowski
specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych, "Wiedza i praktyka"

 

Zastanawiasz się, jak prawidłowo przygotować dokumentację ubezpieczeniową?
Skorzystaj z praktycznych wskazówek dot. rozliczeń z ZUS, zawartych w „
Ubezpieczeniach społecznych w praktyce” i prowadź dokumentację ZUS w 100% poprawnie!


ubezpieczeniaspoleczne.wip.pl

Newsletter