Czy opłacać składki ZUS od umowy zlecenia zawartej z siostrą zakonną
Nasz zakład zawarł umowę zlecenie z siostrą zakonną. Zakon opłaca składki ZUS zgodnie z ustawą konkordatową. Dodam, że siostra nie jest związana żadną inną umową (umowa zlecenia czy umowa o pracę ), nie jest także emerytką. Czy od tej umowy zlecenia muszę odprowadzać składki ZUS – emerytalne, rentowe, chorobowe, zdrowotną?
Obowiązkowa z umowy zlecenia jest tylko składka zdrowotna.
Zgodnie z art. 8 ust. 13 ustawy systemowej za osobę duchowną uważa się duchownego oraz członków zakonów męskich i żeńskich Kościoła Katolickiego, innych kościołów i związków wyznaniowych, z wyjątkiem alumnów seminariów duchownych, nowicjuszów, postulantów i juniorystów, którzy nie ukończyli 25. roku życia.
Jak czytamy w poradniku zusowskim zatytułowanym: „Ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne osób duchownych” (dostępnym na stronie www.zus.pl), jeśli duchowny jest także:
- osobą, która wykonuje pozarolniczą działalność inną niż działalność gospodarczą,
- osobą, która wykonuje pracę nakładczą,
- zleceniobiorcą,
- posłem,
- senatorem,
to jest objęty ubezpieczeniami z tego tytułu, który powstał najwcześniej. Może jednak dobrowolnie, na swój wniosek, zostać objęty ubezpieczeniami również z pozostałych (wszystkich lub wybranych) tytułów albo zmienić tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń.
W sytuacji gdy osoba duchowna wybierze jako tytuł do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych umowę zlecenia, to może być objęta obowiązkiem ubezpieczeń również z tytułu bycia osobą duchowną. Będzie tak w sytuacji, gdy podstawa wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe z tej umowy będzie niższa od minimalnego wynagrodzenia za pracę. Jeżeli duchowny zawrze więcej niż jedną umowę zlecenia, to również z nich będzie objęty tymi ubezpieczeniami, aż łączna podstawa wymiaru składek będzie równa co najmniej minimalnemu wynagrodzeniu. Do tego momentu będzie podlegać obowiązkowo ubezpieczeniom jako osoba duchowna.
Umowa zlecenia zawarta z osobą duchowną jest tytułem do obowiązkowego ubezpieczenia zdrowotnego.
Podstawa prawna:
- art. 8 ust. 13, art. 9 ust. 2ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 300 ze zm.),
- art. 66 ust. 1 pkt 1 lit. e–f ustawy z 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 1510 ze zm.).
Mariusz Pigulski
specjalista w zakresie kadr i płac z ponad 10-letnim doświadczeniem
Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2019 r.
www.placewfirmie.pl