Odpowiedzialność biura rachunkowego wobec ZUS
W jakim zakresie za błędy mogą odpowiadać pracownicy biur rachunkowych, bądź innych firm świadczących usługi w zakresie realizacji zadań pracodawcy wobec ZUS?
Odpowiedź: Odpowiedzialność firmy zewnętrznej wynika z art. 415 i 429 kc i może obejmować całą wartość szkody.
Przykład: Spółka jawna zatrudnia 35 pracowników i 12 zleceniobiorców. W kwietniu 2019 roku spółka zaoferowała wszystkim zatrudnionym osobom możliwość przystąpienia do dodatkowego, prywatnego ubezpieczenia zdrowotnego, gdzie pracodawca miał finansować 95% kosztu pakietu medycznego, a pozostałą część - pracownicy i zleceniobiorcy ze środków własnych. Potrącenia 5% wartości pakietu z wynagrodzenia dokonywano na podstawie pisemnej zgody osób, które zdecydowały się skorzystać oferty. Biuro rachunkowe, prowadzące dla pracodawcy m.in. sprawy kadrowo-płacowe uznało, że w tej sytuacji wartość pakietu medycznego będzie wyłączona z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne na podstawie § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego. ZUS podczas kontroli zakwestionował ten sposób postępowania. Ustalono, że pracodawca nie będąc zobowiązany do wprowadzenia regulaminu wynagradzania. jednocześnie nie wdrożył w firmie żadnego aktu, który regulowałby zasady wynagradzania, chociaż zgodnie z przepisem art. 772 § 11 kp mógł to uczynić. Tymczasem, zgodnie z brzmieniem § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia składkowego, wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i ubezpieczenie zdrowotne są korzyści materialne polegające na uprawnieniu do zakupu m. in. usług po cenach niższych niż detaliczne, wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu. Skoro u pracodawcy nie istniały żadne regulacje tego rodzaju, zatem nie został spełniony podstawowy warunek, pozwalający na wyłączenie tego przychodu z podstawy wymiaru składek.
W opisanej sytuacji pracodawca może żądać od biura rachunkowego naprawienia szkody w postaci odsetek za zwłokę, które będzie musiał dodatkowo zapłacić. Nie może natomiast domagać się opłacenia samych składek, bowiem pracodawca – jako płatnik – jest zobowiązany do prawidłowego obliczania i terminowego odprowadzania składek za zatrudnianych pracowników i zleceniobiorców i nie może się powoływać na nieznajomość przepisów w tym zakresie.
Podstawa prawna
- art. 1 ustawy 20 maja 1971 r. – Kodeks wykroczeń (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 821),
- art. 9 § 1 ustawy z 24 sierpnia 2001 r. – Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia (tekst jedn.: Dz.U. z 2018 r. poz. 475 ze zm.).
Jarosława Warszawska
Mericon Kadry Płace Doradztwo, Poradnik „Płace w firmie”
Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2019 r.
www.placewfirmie.pl
Polecamy warsztaty z zakresu płac