Czy trzeba sporządzać rachunek do umowy o dzieło?
Czy do zawartej umowy o dzieło podstawą wypłacenia wynagrodzenia wymagany jest rachunek? Czy można wyłącznie ograniczyć się do zbiorczego zestawienia potwierdzającego przyjęcie i wykonanie przez Zamawiającego dzieła.
Powszechnie obowiązujące przepisy nie wymagają sporządzania rachunku do umowy o dzieło. Zestawienie potwierdzające wykonanie prac i przyjęcie ich efektu przez zamawiającego należy uznać za wystarczające. Oczywiście właściwe rozliczenie wynagrodzenia należnego wykonawcy dzieła powinno nastąpić na liście płac, na której wykazany zostanie naliczony podatek.
W myśl regulacji Kodeksu cywilnego:
- przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia (art. 627);
- wysokość wynagrodzenia za wykonanie dzieła można określić przez wskazanie podstaw do jego ustalenia. Jeżeli strony nie określiły kwoty zapłaty dla wykonawcy ani nie wskazały podstaw do jej ustalenia, uznaje się w razie wątpliwości, że strony miały na myśli zwykłe wynagrodzenie za dzieło danego rodzaju. Gdy także w ten sposób nie da się ustalić wysokości zapłaty, należne jest wynagrodzenie odpowiadające uzasadnionemu nakładowi pracy oraz innym nakładom przyjmującego zamówienie (art. 628).
Przepisy kodeksowe nie formułują obowiązku wystawiania przez strony rachunku do umowy o dzieło. Sąd Apelacyjny w Katowicach w wyroku z dnia 18 maja 2016 r., sygn. akt V ACa 781/15, wskazał, że: „Z punktu widzenia art. 627 k.c. kwestie podatkowe i księgowe nie mają znaczenia. Po wykonaniu dzieła, należy się wynagrodzenie”. Mimo to firmy często wystawiają rachunki do umów o dzieło traktując je jako dokumenty, na podstawie których:
- następuje rozliczenie prac zrealizowanych przez zatrudnioną osobę, a także naliczenie i odprowadzenie zgodnie z przepisami należności publiczno-prawnych (w postaci np. podatku).
- dokonywane są zapisy księgowe.
Doprecyzowanie kwestii dotyczących tego, w oparciu o jakie dokumenty nastąpi rozliczenie zamawiającego z wykonawcą dzieła, powinno znaleźć się w treści samej umowy o dzieło (jedynym z takich dokumentów może być wspomniane w zapytaniu zestawienie potwierdzające wykonanie prac i przyjęcie ich efektu przez zamawiającego).
Podstawa prawna:
- art. 627-632 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (tekst jedn.: Dz.U. z 2019 r. poz. 1145)
Mariusz Pigulski
specjalista w zakresie kadr i płac z ponad 10-letnim doświadczeniem
Znajdź praktyczne rozwiązania z zakresu prawa pracy, ubezpieczeń społecznych oraz podatków pomocne w prawidłowym rozliczaniu płac i naliczaniu wynagrodzeń w 2019 r.
www.placewfirmie.pl