W jakich przypadkach uzupełnić brakujący raport ZUS RPA za pracownika na zwolnieniu lekarskim?
Pracowników przebywających na zwolnieniach lekarskich wykazujemy w drukach ZUS RCA oraz ZUS RSA. Dopiero teraz zorientowałam się, że należało za nich złożyć również raporty ZUS RPA. Czy to prawda i w jaki sposób uzupełnić brakujące dokumenty?
Raporty ZUS RPA należało złożyć tylko w przypadku, gdy któryś z przychodów chorującego pracownika objęty został wyłączeniem z podstawy wymiaru składek, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego. Ewentualne uzupełnienie brakującego raportu będzie polegać na złożeniu tego dokumentu w trybie korekty.
Raport ZUS RPA jest nowym dokumentem, wprowadzonym od 1 stycznia 2019 r., i służy do informowania m.in. o kwocie przychodu:
- wypłaconego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy stanowiącego podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (blok III.B),
- wypłaconego w danym miesiącu, ale przysługującego za inny rok kalendarzowy, który stanowił podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie wypadkowe (blok III.C),
- wypłaconego w danym miesiącu obok wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy (wynagrodzenia chorobowego), zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, który w okresie pobierania któregoś z wymienionych świadczeń chorobowych nie stanowił podstawy wymiaru składek emerytalno-rentowych (blok III.D),
- którym mowa w poprzednim punkcie wypłaconego w danym miesiącu, ale należnego za inny rok kalendarzowy (blok III.E).
Z przedstawionych wyżej wyjaśnień wynika, że pracodawca musiałby złożyć za chorującego pracownika raport ZUS RPA, jeżeli któryś z dochodów pracownika objęty byłby wyłączeniem, o którym mowa w § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego. Dochód taki wykazujemy odpowiednio w bloku III.D lub III.E.
Przywołany przepis rozporządzenia składkowego wyłącza z podstawy wymiaru składek składniki wynagrodzenia, do których pracownik ma prawo w okresie pobierania wynagrodzenia chorobowego, zasiłku chorobowego, macierzyńskiego, opiekuńczego, świadczenia rehabilitacyjnego, w myśl postanowień układów zbiorowych pracy lub przepisów o wynagradzaniu, jeżeli są one wypłacane za okres pobierania jednego z wymienionych świadczeń chorobowych. Przypomnijmy, że zwolnieniem takim mogą być objęte tylko kwoty wypłacone za okres pobierania określonego świadczenia chorobowego. Pełna kwota wypłacona za dany miesiąc może być wyłączona z podstawy składek tylko, jeżeli pracownik pobierał świadczenie chorobowe przez cały ten miesiąc.
Nie wiemy, czy wobec pracowników, o których mowa w pytaniu zastosowanie miał § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia składkowego. Jeżeli nie, to pracodawca nie miał obowiązku składania raportu ZUS RPA, a tym samym nie musi go aktualnie uzupełniać.
Jeżeli któryś z dochodów objęty był wspomnianym wyłączeniem, pracodawca powinien za chorujących pracowników przygotować także raport ZUS RPA. Skoro tego nie uczynił, aktualnie musi go uzupełnić.
Podstawa prawna
- § 2 ust. 1 pkt 24 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1949).
- Rozporządzenie Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej z 20 grudnia 2018 r. w sprawie określenia wzorów zgłoszeń do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego, imiennych raportów miesięcznych i imiennych raportów miesięcznych korygujących, zgłoszeń płatnika składek, deklaracji rozliczeniowych i deklaracji rozliczeniowych korygujących, zgłoszeń danych o pracy w szczególnych warunkach lub o szczególnym charakterze, raportów informacyjnych, oświadczeń o zamiarze przekazania raportów informacyjnych oraz innych dokumentów (Dz.U. z 2018 r. poz. 2495).
Bogdan Majkowski, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych
Zastanawiasz się, jak prawidłowo przygotować dokumentację ubezpieczeniową?
Skorzystaj z praktycznych wskazówek dot. rozliczeń z ZUS, zawartych w „Ubezpieczeniach społecznych w praktyce” i prowadź dokumentację ZUS w 100% poprawnie!
ubezpieczeniaspoleczne.wip.pl