Abonament medyczny dla zleceniobiorców – czy będzie zwolniony ze składek

Oprócz pracowników nasza firma angażuje również zleceniobiorców. Osobom, które wykonują dłuższe umowy, chcielibyśmy umożliwić nabycie abonamentu medycznego. Zleceniobiorca, które zechce z tego skorzystać, będzie ponosił odpłatność w wysokości 1 zł – tak samo jak pracownik. Czy w przypadku zleceniobiorców takie świadczenie podlega oskładkowaniu, czy można skorzystać ze zwolnienia tego abonamentu od składek?

 

Abonament medyczny opłacany za zleceniobiorcę będzie w tym przypadku korzystał ze zwolnienia składkowego.

 

Osoba zatrudniona na podstawie umowy zlecenia, dla której jest to jedyny tytuł do ubezpieczeń, z umowy zlecenia obowiązkowo podlega ubezpieczeniom emerytalnemu, rentowym, zdrowotnemu i wypadkowemu. Dobrowolne z umowy zlecenia jest ubezpieczenie chorobowe. Ubezpieczeniom społecznym i zdrowotnemu nie podlegają zleceniobiorcy, którzy są uczniami lub studentami i nie ukończyli 26 lat.

 

Jeżeli płatnik składek ustali, że dla zleceniobiorcy umowa zlecenia jest tytułem do obowiązkowych ubezpieczeń społecznych, powinien złożyć do ZUS formularz ZUS ZUA i zgłosić go do ubezpieczeń oraz za miesiąc rozliczać oraz opłacać należne składki na ubezpieczenia społeczne oraz zdrowotne.

 

Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne osób wykonujących pracę na podstawie umowy zlecenia stanowi przychód w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych osiągany z tytułu wykonywania umowy zlecenia, jeżeli w umowie odpłatność ustalono kwotowo albo w kwotowej stawce godzinowej lub akordowej albo prowizyjnie. Podstawę wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne tych osób stanowi ustalona dla nich kwota podstawy wymiaru składek na ubezpieczenia emerytalne i rentowe (bez stosowania ograniczenia do kwoty 30-krotności), pomniejszona o kwoty składek na ubezpieczenia emerytalne, rentowe i chorobowe finansowane przez ubezpieczonych i potrąconych przez płatników ze środków ubezpieczonego.

 

W podstawie wymiaru nie uwzględnia się zasiłków, a od 1 sierpnia 2010 r. do zleceniobiorców ma odpowiednie zastosowanie § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek. Wartość abonamentu wykupionego zleceniobiorcy przez płatnika jako wartość nieodpłatnego świadczenia uzyskanego w związku z wykonywaniem umowy jest dla niego przychodem z umowy zlecenia.

 

Jednak w przypadku ubezpieczeń społecznych (a także ubezpieczenia zdrowotnego) o tym, czy dany przychód stanowi podstawę wymiaru składek, czy też nie, decyduje to, czy przychód ten jest wymieniony w powołanym wyżej rozporządzeniu.

 

Zgodnie z § 2 ust. 1 pkt 26 rozporządzenia z podstawy wymiaru składek wyłączone są korzyści materialne wynikające z układów zbiorowych pracy, regulaminów wynagradzania lub przepisów o wynagradzaniu, a polegające na uprawnieniu do zakupu po cenach niższych niż detaliczne niektórych artykułów, przedmiotów lub usług oraz korzystaniu z bezpłatnych lub częściowo odpłatnych przejazdów środkami lokomocji. Przepis ten ma zastosowanie również do abonamentów medycznych.

 

Warunkiem wyłączenia na podstawie powołanego przepisu korzyści materialnych, jaką uzyskują zleceniobiorcy z podstawy wymiaru składek, jest częściowa odpłatność. Jeżeli więc w umowie został zawarty zapis, że zleceniobiorca otrzymuje abonament medyczny za cenę niższą niż detaliczna, to takie świadczenie jest wyłączone z podstawy wymiaru składek na ubezpieczenie zdrowotne. Jeżeli zleceniobiorcy będą otrzymywali abonament bezpłatnie, to wartość tego abonamentu będzie stanowiła podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne.

 

Podstawa prawna:

  • art. 18 ust. 3 ustawy z 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 266),
  • § 2 rozporządzenia Ministra Pracy i Polityki Społecznej z 18 grudnia 1998 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania podstawy wymiaru składek (Dz.U. nr 161, poz. 1106 ze zm.).

 

Andrzej Radzisław
radca prawny, specjalista w zakresie ubezpieczeń społecznych

 

Zastanawiasz się, jak prawidłowo przygotować dokumentację ubezpieczeniową? Skorzystaj z praktycznych wskazówek dot. rozliczeń z ZUS, zawartych w „Ubezpieczeniach społecznych w praktyce” i prowadź dokumentację ZUS w 100% poprawnie!
www.ubezpieczeniaspoleczne.wip.pl

 

Polecamy najblizsze szkolenia dotyczące ubezpieczeń społecznych

 

TYTUŁ I MIEJSCE SZKOLENIA TERMIN I CENA
Ustalanie podstawy wymiaru świadczeń chorobowych w 2023r. – omówienie na licznych przykładach

Stacjonarne      Lublin
  10.12.2024         10.12.2024

  680.00 + VAT
Składki i zasiłki w 2024 r. z uwzględnieniem najnowszych zmian

Stacjonarne      Gdańsk
  17.12.2024         17.12.2024

  680.00 + VAT
Korekta listy płac – rozliczenia z ZUS i US

Stacjonarne      Warszawa
  20.12.2024         20.12.2024

  720.00 + VAT

Newsletter