Nie wszystkie świadczenia uzyskane od pracodawcy są przychodem, który trzeba opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych.
Paczki świąteczne dla dzieci pracowników są od dłuższego czasu przedmiotem zapytań podatkowych. Zakłady pracy nie zawsze tworzą zakładowy fundusz świadczeń socjalnych, często finansują prezenty dla dzieci swoich pracowników ze środków obrotowych. Zatem pracodawcy mają wątpliwość czy wartość tych prezentów trzeba doliczyć do przychodu pracownika ze stosunku pracy i opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych (PIT)?
Według art.11 ust.1 ustawy o PIT przychodem jest m.in. wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń. Wartość nieodpłatnych świadczeń określa się na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem ich stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania. W rozumieniu art.12 ust.1 ww. ustawy do przychodów ze stosunku pracy zalicza się m.in. wartość pieniężną świadczeń w naturze oraz wartość innych nieodpłatnych świadczeń.
Orzecznictwo NSA w wyroku z dnia 16 października 2019 r., sygn. II FSK 3531/17 stanowi, że świadczenie uzyskane od pracodawcy niezależnie od tego czy jest dokonywane w formie pieniężnej czy w postaci świadczeń rzeczowych podlega opodatkowaniu, jeśli po stronie pracownika powstaje korzyść majątkowa.
Ostatnia linia interpretacyjna organów skarbowych oraz aktualny wyrok TK z 8 lipca 2014 roku, sygn. akt. K 7/13 wskazują, że prezenty okolicznościowe nie stanowią dla pracowników dodatkowej formy gratyfikacji ani wynagrodzenia za pracę, mają one na celu jednostronne, nieekwiwalentne obdarowanie, zatem nie należy ich kwalifikować jako świadczenie ze stosunku pracy lecz jako darowiznę w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn.
Jednakże w rozumieniu ustawy o podatku od spadków i darowizn nie trzeba zgłaszać organowi podatkowemu darowizny, jeśli wartość nabytego majątku od tej samej osoby w okresie ostatnich 5 lat nie przekroczyło kwoty 5 308 zł, jeśli nabywcą jest osoba obca, czyli zaliczona do III grupy podatkowej. Zatem pracownicy nie muszą się obawiać, że o otrzymaniu od pracodawcy drobnych prezentów dla swych dzieci muszą powiadamiać skarbówkę.
Organ podatkowy w interpretacji z 11 października 2022 roku, sygn. 0113-KDIPT2-3.4011.599.2022.1.GG potwierdza, że „ skoro otrzymanie prezentów nie będzie wynikało ani z zawartych umów o pracę, ponadto nie będzie stanowiło wynagrodzenia za świadczoną przez pracowników pracę, to wartość tych upominków nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód ze stosunku pracy.”
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO