Nie wszystkie przychody fundacji rodzinnej korzystają ze zwolnienia podatkowego.
Od 22 maja 2023 r. obowiązują przepisy ustawy o fundacji rodzinnej. Ustawa reguluje organizację i funkcjonowanie fundacji rodzinnej, w tym prawa i obowiązki fundatora i beneficjenta. Zgodnie z ustawą fundacja rodzinna jest osobą prawną utworzoną w celu gromadzenia mienia, zarządzania nim w interesie beneficjentów oraz spełniania świadczeń na rzecz beneficjentów. Fundator określa w statucie szczegółowy cel fundacji rodzinnej.
Na podstawie art. 5 ww. ustawy fundacja rodzinna może wykonywać działalność gospodarczą. Przedmiotem działalności fundacji rodzinnej może być m.in. udzielanie pożyczek osobom trzecim (beneficjentom), spółkom kapitałowym lub spółkom osobowym, w których fundacja posiada udziały lub akcje albo uczestniczy jako wspólnik. W ramach działalności fundacja może wynajmować, dzierżawić oraz zbywać majątek, jeżeli nie został on nabyty wyłącznie w celu dalszego zbycia, przystępować do spółek handlowych, funduszy inwestycyjnych, może także dokonywać obrotu zagranicznymi środkami płatniczymi należącymi do fundacji rodzinnej w celu realizacji płatności związanych z działalnością fundacji rodzinnej.
Z art. 6 ust.1 pkt 25 ustawy o CIT wynika, że zwalnia się z podatku dochodowego fundację rodzinną, jednak pod pewnymi wyjątkami. Zgodnie z art. 24b i art. 24q ust.1 ustawy o CIT zwolnienie podatkowe nie ma zastosowania do podatku od przychodów z budynków uzyskiwanych przez fundację, od świadczenia, w tym z tytułu ukrytych zysków oraz od mienia przekazanego przez fundację do dyspozycji na rzecz beneficjenta. Podatek wynosi w tym przypadku 15 proc. podstawy opodatkowania.
Zwolnienie podatkowe nie ma również zastosowania do przychodów wykraczających poza obszar działalności gospodarczej wskazanej w art. 5 ustawy o fundacji rodzinnej. Stawka podatku w przypadku fundacji rodzinnej prowadzącej działalność gospodarczą wykraczającą poza zakres ujęty przepisami wynosi 25% podstawy opodatkowania.
Z podatku nie są zwolnione, m.in. przychody fundacji rodzinnej uzyskiwane z najmu, dzierżawy przedsiębiorstwa albo zorganizowanej części przedsiębiorstwa lub składników majątku służących prowadzeniu działalności przez beneficjenta, fundatora lub podmiot powiązany z fundacją rodzinną, beneficjentem lub fundatorem.
Fundacja rodzinna ma obowiązek złożyć w urzędzie skarbowym, w terminie do końca trzeciego miesiąca roku następnego roczne zeznanie podatkowe i wykazać w nim wysokość dochodu (przychodu) osiągniętego w roku podatkowym.
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO