Kurs waluty po korekcie rozliczeń VAT

W ramach pakietu SLIM VAT 3 obowiązującego od 1 lipca 2023 roku jedną ze zmian jest stosowanie historycznego kursu walut obcych przy korektach rozliczeń VAT.


Nowy art.31b ust.1 ustawy zmieniającej ustawę o VAT stanowi, że w przypadku gdy kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania wyrażone w walucie obcej uległy zmianie, przeliczenia na złote dokonuje się według kursu danej waluty obcej przyjętego do przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania przed jej zmianą.


Natomiast w rozumieniu art. 31b ust.2 ustawy zmieniającej, w przypadku gdy podatnik wystawił zbiorczą fakturę korygującą dotyczącą dostaw towarów lub świadczenia usług na rzecz jednego odbiorcy w danym okresie, do których udzielany jest opust lub obniżka podatnik może wybrać, który kurs zastosuje dla przeliczenia waluty obcej.


Ustawodawca wskazał, że w ww. przypadku dla przeliczenia waluty z takiej faktury należy zastosować średni kurs ogłoszony przez Narodowy Bank Polski na ostatni dzień roboczy poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej albo ostatni kurs wymiany opublikowany przez Europejski Bank Centralny na ostatni dzień poprzedzający dzień wystawienia faktury korygującej, przy czym w takim przypadku waluty inne niż euro przelicza się z zastosowaniem kursu wymiany każdej z nich względem euro.


Powyższych przepisów nie stosuje się, jeżeli do przeliczenia kwot stosowanych do określenia podstawy opodatkowania wyrażonych w walucie obcej podatnik wybrał zasady przeliczenia, o których mowa w art. 31a ust. 2a., a więc według przepisów o podatku dochodowym. Zgodnie ze wskazanym przepisem kwoty stosowane do określenia podstawy opodatkowania określone w walucie obcej mogą być przeliczane przez podatnika na złote zgodnie z zasadami przeliczania przychodu określonego w walucie obcej wynikającymi z przepisów o podatku dochodowym, obowiązującymi tego podatnika na potrzeby rozliczania danej transakcji.


Wobec tego jeżeli podatnik wybrał metodę przeliczenia waluty obcej do korekt wynikającą z przepisów o podatku dochodowym to nie zastosuje nowej zasady przeliczenia kursów walut. W przypadku jednak gdy w okresie stosowania zasad przeliczania według przepisów ustawy o podatku dochodowym podatnik dokona transakcji niepodlegającej przeliczeniu zgodnie z tymi zasadami, jest on obowiązany do zastosowania dla tej transakcji zasad przeliczania, o których mowa w ust. 1 lub 2, tj. według nowych zasad.


Zgodnie z art.31b ust.3 ww. ustawy podatnicy nabywają również prawo do stosowania kursu bieżącego lub historycznego gdy udzielono opustu lub obniżki ceny w odniesieniu do dostaw towarów lub świadczonych usług wykonanych w danym okresie na rzecz podatnika dokonującego wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów lub podatnika, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 i 5, udokumentowanych fakturą dotyczącą tego okresu.


Podstawa prawna: ustawa z 26 maja 2023r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz. U.2023, poz.1059)

 


Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

 

Newsletter