Składka zdrowotna od nadpłaconego podatku VAT

Według ZUS zwrócony podatek VAT należy uwzględnić w podstawie wymiaru składki zdrowotnej.


Na podstawie art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych roczną podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne osób prowadzących m.in. działalność gospodarczą opłacających podatek dochodowy od osób fizycznych według skali podatkowej, podatkiem liniowym lub podatkiem od kwalifikowanego dochodu z praw własności intelektualnej stanowi dochód z działalności gospodarczej ustalony za rok kalendarzowy jako różnica między osiągniętymi przychodami, z wyłączeniem przychodów niepodlegających opodatkowaniu a poniesionymi kosztami uzyskania przychodów pomniejszonymi o kwotę opłaconych w tym roku składek na ubezpieczenie emerytalne, rentowe, chorobowe i wypadkowe, jeżeli nie zostały one zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.


Zatem w rozumieniu powołanego przepisu przedsiębiorcy, którzy opłacają podatek według wymienionych form opodatkowania mają obowiązek ustalić roczną składkę zdrowotną oraz podstawę wymiaru tej składki. Roczna podstawa wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne ustalana jest za rok składkowy, który trwa od 1 lutego danego roku do 31 stycznia roku następnego.


Od 1 stycznia 2022 r. osoby prowadzące działalność gospodarczą ustalają podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne w wysokości uzależnionej od formy opodatkowania i uzyskiwanych z tej działalności przychodów/dochodów. Ustalenie rocznej podstawy wymiaru składki zdrowotnej obejmuje również przedsiębiorców opodatkowanych zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych. Przedsiębiorcy na ryczałcie nie wykazują jednak kosztów uzyskania przychodu.


W ostatniej interpretacji Zakład Ubezpieczeń Społecznych wskazał, że w podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne należy uwzględnić zwrócony naliczony podatek VAT, który wcześniej przedsiębiorca zaliczył do kosztów uzyskania przychodów. W świetle przepisów podatkowych do przychodów z działalności gospodarczej należy zaliczyć m.in. zwrócony podatek VAT naliczony, w tej części, w której podatek uprzednio został zaliczony do kosztów uzyskania przychodów, (art.14 ust.2 pkt 7d ustawy o PIT).


Jeśli zatem podstawą wymiaru składki zdrowotnej jest dochód ustalony na zasadach określonych w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych to w podstawie tej mieści się także zwrócony przez organ skarbowy podatek VAT naliczony, który wcześniej stanowił koszt uzyskania przychodu.
Zakład Ubezpieczeń Społecznych w piśmie z dnia 4 lipca 2023 r., nr DI /100000/43/357/2023, potwierdza, że „skoro otrzymany zwrot podatku VAT obejmuje podatek naliczony, który został uprzednio zaliczony do kosztów uzyskania przychodu, to na podstawie art. 14 ust. 2 pkt 7d ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwrot ten obecnie stanowi przychód z działalności gospodarczej, a zatem zgodnie z art. 81 ust. 2 ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych należy go uwzględnić w rocznej podstawie wymiaru składki na ubezpieczenie zdrowotne.”

 

 

Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

Newsletter