Krajowy System e-Faktur to platforma do wystawiania i otrzymywania faktur drogą elektroniczną.
Ministerstwo Finansów przygotowało bezpłatną aplikację testową KSeF. Aplikacja pozwala zarządzać uprawnieniami w zakresie wystawiania i odbierania oraz przeglądania e-faktur. Podatnicy w ramach bezpłatnych narzędzi mają m.in. możliwość podglądu faktury bez konieczności logowania się do systemu, a więc na zasadzie anonimowego dostępu do e-faktury. Aby sprawdzić fakturę anonimowo system podpowiada jakie dane należy wprowadzić. Są to: nr KSeF, nr faktury, identyfikator podatkowy nabywcy, rodzaj podmiotu oraz kwota należności. W wersji testowej aplikacji podatnicy mogą również sprawdzić status przetworzenia e-faktury oraz pobrać Urzędowe Potwierdzenie Odbioru KSeF. W tym celu należy podać nr referencyjny sesji.
Ministerstwo przygotowało również instrukcję uwierzytelniania w aplikacji KSeF. Zgodnie z instrukcją do aplikacji KSeF można zalogować się przez profil zaufany albo podpisem kwalifikowanym. Ministerstwo wskazuje, że w wersji testowej należy dokonać uwierzytelnienia certyfikatem testowym, pieczęcią kwalifikowaną lub podpisem kwalifikowanym. W aplikacji testowej nie zaleca się stosowania pieczęci i podpisów z prawdziwymi danymi.
Projektowana ustawa o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług zakłada, że Krajowy System e-Faktur nie obejmie wszystkich podatników. Obowiązek wystawiania faktur w systemie KSeF nie będzie dotyczył wystawiania faktur:
- przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju
- przez podatnika nieposiadającego siedziby działalności gospodarczej na terytorium kraju, który posiada stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, przy czym to stałe miejsce prowadzenia działalności nie uczestniczy w dostawie towarów lub świadczeniu usług, dla których wystawiono fakturę
- przez podatnika korzystającego z procedur szczególnych, o których mowa w dziale XII w rozdziale 7, 7a i 9, dokumentujących czynności rozliczane w tych procedurach
- na rzecz nabywcy towarów lub usług będącego osobą fizyczną nieprowadzącą działalności gospodarczej
- w przypadkach odpowiednio dokumentowanych dostaw towarów lub świadczenia usług, określonych w przepisach wydanych na podstawie art. 106s, a więc w drodze rozporządzenia dotyczącego dostaw dla których podatnik nie będzie miał obowiązku wystawiania faktur KSeF.
Projekt ustawy zakłada, że w omawianych przypadkach podatnik będzie zobowiązany do wystawienia faktury elektronicznej lub faktury w postaci papierowej.
Szczegółowo o działaniu aplikacji testowej KSeF można zapoznać się w poniższym linku.
https://www.podatki.gov.pl/ksef/
Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO