Pracownik etatowy nie zawsze może być na zleceniu

Zlecenie zawarte z własnym pracodawcą nie może kolidować z obowiązkami pracowniczymi.


Nawiązanie z pracownikiem umowy cywilnoprawnej w warunkach, w których powinna zostać zawarta umowa o pracę stanowi wykroczenie przeciwko prawom pracownika.


Na podstawie art. 22 § 1 kodeksu pracy przez nawiązanie stosunku pracy pracownik zobowiązuje się do wykonywania pracy określonego rodzaju na rzecz pracodawcy i pod jego kierownictwem oraz w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę, a pracodawca do zatrudniania pracownika za wynagrodzeniem.


Zgodnie z art. 281 § 1 pkt 1 kodeksu pracy kto będąc pracodawcą lub działając w jego imieniu zawiera umowę cywilnoprawną w warunkach, w których zgodnie z art. 22 § 1 powinna być zawarta umowa o pracę podlega karze grzywny od 1000 zł do 30 000 zł.

 

Jeżeli więc zakres obowiązków pracowniczych byłby zbieżny z zakresem obowiązków wynikających z umowy cywilnoprawnej to zgodnie z przepisami prawa pracy nie wyklucza to istnienia stosunku pracy, który może zostać ustalony po spełnieniu przesłanek ustawowych. Ponadto w sytuacji wykonywania zbieżnych obowiązków może dojść, m.in. do naruszenia norm czasu pracy, prawa do nieprzerwanego wypoczynku pracownika, naruszenia zasad wypłaty wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych.

 

W przypadku nawiązania stosunku pracy pracodawca ma obowiązek ewidencjonowania czasu pracy oraz wyliczenia wynagrodzenia za pracę w oparciu o rejestrację czasu pracy przepracowanego przez pracownika. Właściwie prowadzona ewidencja czasu pracy stanowi podstawę prawidłowego obliczenia wynagrodzenia za pracę. Przedmiotem ewidencji czasu pracy powinien być czas pracy mieszczący się zarówno w ustalonym przez pracodawcę rozkładzie czasu pracy, jak też wynikający z dodatkowych poleceń pracodawcy. Ewidencją powinna być także objęta praca w godzinach nadliczbowych, w niedziele i święta, w porze nocnej, w dodatkowych dniach wolnych od pracy, a także w ramach dyżurów. 

 

Przepisy prawa pracy nie zabraniają zawierania umów cywilnoprawnych z własnym pracodawcą jednak zakres wykonywanych obowiązków wynikających z umowy cywilnoprawnej powinien różnić się od zadań realizowanych w ramach umowy o pracę.
Praca na rzecz tego samego pracodawcy i wykonywanie tych samych obowiązków, poza umową o pracę, lecz na podstawie umowy cywilnoprawnej stanowi obejście przepisów regulujących stosunek pracy, a pracodawca może zostać ukarany karą grzywny. Praca w ramach umowy cywilnoprawnej w dalszym ciągu byłaby wykonywana w miejscu i czasie wyznaczonym przez pracodawcę i pod jego kierownictwem.

 

 

Lidia Rubińska, Konsultant w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

 

 

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą szkoleń z prawa pracy.

Newsletter