Egzekucja administracyjna z wynagrodzenia za pracę

Postępowanie egzekucyjne wszczyna się na wniosek wierzyciela i na podstawie wystawionego przez niego tytułu wykonawczego.

W rozumieniu ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji pod pojęciem wynagrodzenia rozumie się wynagrodzenia oraz niewyłączone spod egzekucji inne świadczenia pieniężne związane z pracą lub funkcją wykonywaną przez zobowiązanego na podstawie stosunku pracy oraz innej podstawie, jeżeli z tego tytułu zobowiązany otrzymuje okresowe świadczenia pieniężne.

Organ egzekucyjny dokonuje zajęcia wynagrodzenia za pracę przez przesłanie do pracodawcy zobowiązanego zawiadomienia o zajęciu tej części wynagrodzenia, która nie jest zwolniona spod egzekucji na pokrycie egzekwowanych należności pieniężnych wraz z odsetkami za zwłokę i kosztami egzekucyjnymi.

Organ egzekucyjny jednocześnie wzywa pracodawcę aby nie wypłacał zajętej części wynagrodzenia zobowiązanemu lecz przekazywał ją organowi egzekucyjnemu aż do pełnego pokrycia egzekwowanych należności pieniężnych.

Zajęcie wynagrodzenia za pracę jest dokonane z chwilą doręczenia pracodawcy zawiadomienia o zajęciu. Jednocześnie z przesłaniem zawiadomienia organ egzekucyjny zawiadamia zobowiązanego o zajęciu jego wynagrodzenia za pracę, doręczając mu odpis tytułu wykonawczego i odpis wezwania przesłanego do pracodawcy pouczając zobowiązanego, że nie może on odbierać wynagrodzenia poza część wolną od zajęcia ani rozporządzać nim w żaden inny sposób.

Organ egzekucyjny wzywa pracodawcę aby w terminie 7 dni od dnia doręczenia zawiadomienia o zajęciu złożył za okres trzech miesięcy poprzedzających zajęcie, za każdy miesiąc oddzielnie zestawienie otrzymanego w tym czasie wynagrodzenia zobowiązanego z wyszczególnieniem wszystkich jego składników.

Organ egzekucyjny również poucza pracodawcę o możliwości nałożenia kary pieniężnej lub dochodzenia odszkodowania za niewykonanie lub nienależyte wykonanie obowiązków ciążących na pracodawcy.

Błędne wypełnienie tytułu wykonawczego, w zakresie niektórych jego elementów, np. wskazania zobowiązanego może stanowić podstawę do wniesienia zarzutów oraz umorzenia postępowania egzekucyjnego w administracji.

 

Lidia Rubińska, Konsultantka w Dziale Doradztwa Podatkowego BDO

Newsletter